Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 9388
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chcą Wenecji w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 13 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:05
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Chcą Wenecji w Jeleniej Górze
Fot. Krzysiek, K. Piortrowski
Czy jest szansa, aby kanał Młynówka został w końcu oczyszczony, a wzdłuż cieku powstał teren rekreacyjny ze ścieżką i ławkami? Urzędnicy właśnie opracowują dokumenty, aby tak się stało. Mają pomóc pieniądze z funduszy Unii Europejskiej.

Sprawa posprzątania Młynówki wraca jak bumerang od kilku lat. Zaniedbany, brudny i śmierdzący kanał przepływa w prostej linii zaledwie kilkaset metrów od ratusza oraz kilkadziesiąt od przyległych zabudowań przy Osiedlu Robotniczym, ulicach Kilińskiego i Pijarskiej oraz Podwalu.

Zimą wygląda niemal jak uroczysko. Śnieg zasypał brudy i śmieci, a reszta wody cieknąca kanałem zamarzła. Gorzej jest w ciepłych porach roku. Fetor wydobywający się z mułu osadzonego w kanale jest wyczuwalny z daleka. Nad brzeg Młynówki lepiej się nie zapuszczać, bo niemal na całej jego linii jest nielegalne wysypisko śmieci.

Czy to się zmieni? Według samorządowców tak, ale budżet miasta rewitalizacji kanału i okolic nie udźwignie. Konieczne jest wsparcie z pieniędzy Unii Europejskiej.

Inwestycja będzie bardzo kosztowna, bo – oprócz oczyszczenia kanału i urządzenia jego brzegów – trzeba będzie zadbać o podłączenie do sieci kanalizacyjnej części przyległych do niego kamienic. Dziś ścieki z niektórych domów odprowadzane są bezpośrednio do kanału. Kanalizacji nie ma część kamienic przy Osiedlu Robotniczym.

Zdaniem urzędników do brudu w Młynówce przyczyniają się także okoliczni mieszkańcy, którzy kanał systematycznie zanieczyszczają. Tak napisano w informacji o stanie zadań ujętych w programie prezydenta na lata 2002 – 2006.

Pierwsze wzmianki o kanale Młynówka (Muhlar) pochodzą z 1280 roku. Powstał jako źródło napędzające siłą prądu wody młyny zlokalizowane wzdłuż tego cieku. Po 1945 roku – z nieznanych powodów – stanowił własność Zakładów Chemicznych „Celwiskoza”. Od kilku lat jest skomunalizowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group