Sobota, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 10879
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Dlaczego warto sprawdzić swoje panele fotowoltaiczne?

Piątek, 17 maja 2024, 6:29
Autor: ts
Polska: Dlaczego warto sprawdzić swoje panele fotowoltaiczne?
Fot. ts
Panele fotowoltaiczne (PV) cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, idea sporych oszczędności na wydatkach za energię elektryczną jest bardzo kusząca. Wiele jednak słyszy się również o związanych z eksploatacją paneli zagrożeniach pożarowych. Czym są hot-spoty, jak powstają i w jaki sposób wpływają na wydajność paneli? Dowiedz się, jak sprawdzić stan techniczny paneli fotowoltaicznych, aby mieć pewność, że są sprawne.

Czym są hot-spoty i jakie stwarzają ryzyka?


Hot-spoty, czyli gorące punkty na modułach fotowoltaicznych to miejsca, w których dochodzi do znaczącego zwiększenia temperatury, która może osiągać niebezpieczne wartości nawet do 250oC. Skutki obecności hot-spotów mogą być różne, począwszy od zmniejszenia wydajności, przez jej punktową utratę, uszkodzenie całej instalacji, aż po pożary, których użytkownicy paneli fotowoltaicznych obawiają się najbardziej.

Jak powstają hot-spoty na modułach i w jaki sposób je zlokalizować?


Hot-spoty tworzą się w wyniku niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń, zarysowań czy pęknięć. Mogą powstawać już na etapie produkcji, choć oczywiście producenci stosują systemy kontroli jakości i dokładają starań, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Mogą także być wynikiem uszkodzeń mechanicznych, powstawać podczas transportu, błędów w trakcie procesu montażu, ciężaru – na przykład stawania na panelach podczas serwisu, odśnieżania lub czyszczenia, a nawet niewłaściwych środków użytych do ich pielęgnacji. Mikrouszkodzenia mogą też być wywoływane przez warunki eksploatacyjne, wahania temperatur, nagromadzenie zanieczyszczeń, na przykład ptasich odchodów. Przyczyną powstawania hot-spotów może być także zacienienie – na przykład w okolicy komina lub innych elementów konstrukcyjnych.

Jedyną skuteczną i pewną metodą weryfikacji, czy na panelach fotowoltaicznych są hot-spoty, jest badanie kamerą termowizyjną. Termowizja bezbłędnie rozpoznaje nawet najmniejsze punkty, w których temperatura jest podwyższona i odstaje od normy.

Sprawdź swoje panele, zanim skończy się okres gwarancyjny


ThermoVisit to lokalna firma, która specjalizuje się w badaniach termowizyjnych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Jako jedyni na Dolnym Śląsku, umożliwiają rzeczywisty podgląd obrazu na 32” wyświetlaczu w trakcie trwania badania. Obsługa licencjonowanych pilotów z 8-letnim stażem w połączeniu z innowacyjną technologią gwarantuje badania na najwyższym poziomie.
Jeśli chcesz cieszyć się bezawaryjnym działaniem, wysokim poziomem uzysku energii i mieć pewność, że instalacji nie grozi spowodowany hot-spotami samozapłon, wykonuj badania sprawności paneli regularnie. Zwłaszcza że średni okres gwarancji na panele fotowoltaiczne wynosi w Polsce przeciętnie 10 lat na wady produkcyjne oraz 25 lat dla uzysku. Przekazywany przez ThermoVisit po badaniu raport pozwala więc zgłosić wady i domagać się wymiany uszkodzonych paneli przez firmę, która je zamontowała bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.

Cena badania termowizyjnego paneli fotowoltaicznych dronem nie jest szczególnie wysoka, zaczyna się już od 590 złotych. Mając więc na uwadze poziom zagrożeń, jest to niewielka kwota za spokój i pewność, że nasze panele fotowoltaiczne działają prawidłowo.
www.thermovisit.pl

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
660
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
 
Kultura
"Dziadek do orzechów" dopiero za pół roku, ale biletów wtedy już nie będzie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group