Sobota, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 10937
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W drodze do Sejmu o "Segregacji odpadów w szkole i gminie"

Sobota, 6 kwietnia 2013, 8:45
Aktualizacja: Niedziela, 7 kwietnia 2013, 8:42
Autor: Przemo
Jelenia Góra: W drodze do Sejmu o "Segregacji odpadów w szkole i gminie"
Fot. Organiatorzy
Natalia Gwardiak i Katarzyna Hamziuk z Gimnazjum w Mysłakowicach ubiegają się o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie zaplanowano na 1. czerwca br. W ramach konkursu zorganizowały debatę pt. "Segregacja odpadów w szkole i gminie".

Przygotowanie do debaty odbyło się przy dużym zaangażowaniu uczennic. Pojawiły się ogłoszenia w pokoju nauczycielskim i na korytarzach szkolnych. Gimnazjalistki ze szkoły w Mysłakowicach starały się nawiązać kontakt z lokalnymi politykami i organizacjami pozarządowymi zapraszając do udziału w dyskusji.

Mimo wczesnej pory (wtorek, godz. 10:00) w szkole pojawili się: zastępca wójta gminy Mysłakowice Jerzy Wateha, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich - Witold Szczudłowski, dyrektor szkoły w Mysłakowicach - Andrzej Dąbek, opiekun samorządu uczniowskiego - Andrzej Pawlonka, Grażyna Rygiel z Ruchu Palikota, samorząd uczniowski i przewodniczący klas.

Merytoryczną dyskusję poprzedził przygotowany przez uczestniczki konkursu, pokaz multimedialny o potrzebie segregacji odpadów. Następnie głos zabrali przybyli goście:

- Nowelizacja ustawy jest napisana niezgodnie z art. 217 Konstytucji ponieważ opłata za zagospodarowanie odpadów komunalnych to tak naprawdę nałożenie daniny na mieszkańców. Ustawa nie ma sprecyzowanych metod naliczania tejże daniny - przekonywała Grażyna Rygiel. Art. 217 Konstytucji RP stanowi, że nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy – dodała. Gminy nie są przygotowane do recyklingu, nawet nie są przygotowanie do sortowania tych śmieci. Rok po roku cena za zagospodarowanie śmieci segregowanych powinna maleć ponieważ śmieci segregowane są rewelacyjnym towarem, m.in. polietylen, szkło, metale itd. - dodała sekretarz zarządu okręgu Ruchu Palikota.

Uczennice Gimnazjum nie poprzestają na debacie. Przyznają, że zdecydowały się na udział ponieważ chcą zwiedzić Warszawę, Sejm, a dzięki udziałowi w projekcie, mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat ekorozwoju i rozpropagować ją wśród uczniów i mieszkańców gminy:
- Jesteśmy zadowolone z przebiegu debaty. Złożyłyśmy wniosek o ustawienie pojemników do segregacji odpadów w naszej szkole. Wyniki konkursu będą w kwietniu, mamy nadzieję, że zakwalifikujemy się do udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży - mówiły zgodnie 15-letnia Natalia Gwardiak i o rok młodsza Kasia Hamziuk.

- Cele debaty zostały zrealizowane. Zebrani, a zwłaszcza uczniowie, wynieśli z tego dużą wiedzę na temat ekologii i segregacji odpadów. - podsumował koordynator konkursu w mysłakowickiej szkole, Andrzej Pawlonka.

Z terenu powiatu jeleniogórskiego do Sejmu Dzieci i Młodzieży startują uczennice z Mysłakowic oraz uczniowie "Żeroma". Wyniki poznamy w kwietniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
659
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Aktualności
Licytowali sztukę
 
Kultura
"Dziadek do orzechów" dopiero za pół roku, ale biletów wtedy już nie będzie
 
Aktualności
Dzieci w galerii
 
Aktualności
Dzieci z ratownikami GOPR
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group