Sobota, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 10901
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: W górach nie ma żartów

Wtorek, 10 lutego 2009, 7:59
Aktualizacja: 13:41
Autor: Angela
REGION: W górach nie ma żartów
Fot. ......
38 wypadków na stokach Świeradowa Zdroju, Karpacza i Szklarskiej Poręby – taką liczbę kontuzji, złamań i uszkodzeń ciała odnotowało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od początku lutego do wczoraj. Ratownicy ostrzegają – jeśli w góry i na narty, to tylko z rozwagą i odpowiedzialnością.

W miniony piątek około godziny 9.30 jednemu z takich wypadków uległa 11- latka, która wybrała się z mamą na śnieżne szaleństwo przy kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Dziewczynka nie miała na głowie kasku, a z powodu przymrożonej nawierzchni nie mogła się zatrzymać przed budynkiem, którego nie zdążono jeszcze zabezpieczyć siatką spowalniającą. W konsekwencji nieletnia uderzyła w słupek i rozcięła sobie głowę. Po przewiezienij do szpitala dziewczynce założono trzy szwy. Na szczęście obyło się bez poważniejszych urazów głowy.

Jak mówi naczelnik GOPR Karkonosze, Maciej Abramowicz, wypadki były, są i będą. Tego nie można uniknąć, ale można ograniczyć ich ilość i skutki. Jak? Odpowiednio zabezpieczając ciało, zachowując pewne zasady i dostosowując jazdę do warunków panujących na stokach oraz swoich umiejętności. Mimo częstych akcji profilaktycznych prowadzonych przez GOPR, narciarze lub często narciarscy laicy sami ściągają na siebie nieszczęścia.

– Narciarze zjeżdżają bez kasków na głowach, z odpiętymi klamrami nart, niedopasowanymi butami, w nieodpowiedniej odzieży, ze zbyt dużą prędkością, przy dużym zmęczeniu nóg, kiedy nie pracują już one tak sprawnie itp. - mówi ratownik dyżurny GOPR Roman Gąsior.

Warto więc uczyć się na błędach innych, zamiast skazywać się na wizytę w szpitalu w szczycie zimowego sezonu. O czym nie można wybierając się na narty? O tym, by dostosować wysokość stoku i prędkość jazdy do swoich umiejętności, o odpowiedniej odzieży, która zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem organizmu, o kasku na głowie oraz dopasowanym sprzęcie.

Turyści wybierający się w góry również powinni zadbać o odpowiedni strój i obuwie, chodzić tylko szlakami turystycznymi, dokładnie zaplanować czas wyjścia i powrotu przed zmrokiem oraz omijać oblodzone trasy. W plecaku turysty zabraknąć nie powinno telefonu komórkowego, mapy, prowiantu oraz ciepłego napoju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
660
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
 
Kultura
"Dziadek do orzechów" dopiero za pół roku, ale biletów wtedy już nie będzie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group